Yeni Nikon 1 J5 4K

By on Mayıs 3, 2015

Nikon’un DSLR ve kompakt kameraları diğer üreticilerin sunduğu seçeneklerle sıkı bir rekabet içinde ve Nikon da rekabette geri kalmamak için güçlü ürünler çıkarıyor. Son ürün de değiştirilebilir lensli Nikon 1 J5 oldu.

Nikon 1 J5 kompakt aynasız makine için fazla mütevazı görünebilir, ancak sahip olduğu teknik özelliklerle aslında o bir hayli güçlü bir makine olma özelliğini taşıyor. Dijital SLR makinelerin performansını yakalayan hatta geçmeyi bile başarabilen J ailesinin son üyesi en yeni görüntü sensörü ve otomatik odaklama teknolojileriyle hem güç hem de hız bakımından beklentileri karşılayacak, sıradan dijital fotoğrafçılara da profesyonel araçlara sahip olanlar arasında gururla dikilmelerine olanak sağlayacak bir silah vermiş olacak.

image

Nikon 1 J5 saniyede 20 kare hızında sürekli çekim yapabiliyor. Bu da hızlı hareket eden nesnelerin fotoğraflarını zahmetsizce çekmeye imkan veriyor. Çekimler arasındaki kısa gecikme de kameranın kendisini hazırlaması için gerekli olan sürede önemli bir anı kaçırmamayı garanti ediyor. Yüksek hızlı sürekli kayıt yaparken bile, Nikon 1 J5 hedefi odakta tutmayı başarıyor. Bunda 105’i faz algılama tekniği kullanan 171 AF noktalı otomatik odaklama sisteminin rolü bulunuyor. Bu sistem sayesinde full-frame kapsaması hemen hemen sağlanıyor, hareket eden nesnelerin çekimden kaçmasına izin verilmiyor.

Kameranın temel görüntüleme yetenekleri 20.8 megapiksel CMOS sensör tarafından sağlanıyor, Nikon bunun yeni arka aydınlatmalı yapıyı temel aldığını belirtiyor. Bu sensöre EXPEED 5A görüntü işlemcisi de eşlik ediyor. Bu ikisi 160’dan 12800’e değişen geniş ISO aralığıyla gürültünün azaltılmasına katkıda bulunuyor. Nikon 1 J5’in görüntüleme yetenekleri videoda da kendisini gösteriyor. Makineyle 4K çözünürlükte video kaydı yapılabiliyor, ancak 3840 x 2160 çözünürlükteki bu kayıt sadece 15 fps hızla gerçekleştirilebiliyor.

Nikon bazı kadran ve düğmelerle birlikte 1 J5’in kolaylıkla kullanılmasını sağlıyor. Özellikle Fn butonu ve komut halkası epey iş görüyor. Fn butonu kullanıcıların sıklıkla kullandıkları fonksiyonu tanımlamalarını ve buna tek bir tuşa basarak erişmelerine imkan sağlıyor. Komut halkası ise kameranın ayarları arasında kolaylıkla gezinmenizi, üstelik bunu dikkatinizi sahneden ayırmadan yapmanıza izin veriyor.

image

Öne çıkan bu özellikler dışında Nikon 1 J5 düzgün bir dijital fotoğraf makinesinin bugünlerde barındırdığı nitelikleri bünyesinde topluyor. Üstelik döndürülebilir LCD ekranı sayesinde selfie fotoğraflar çekmek de mümkün olabiliyor. NFC ve Wi-Fi bağlantı destekleri sayesinde NFC özellikli mobil cihazlarla kolaylıkla eşleştirilebiliyor, Wi-Fi bağlantısı da fotoğrafların mobil cihazlara hızlı şekilde aktarılmasını veya internette paylaşılmasını sağlıyor.

Nikon 1 J5’in Gümüş ve Siyah, Gümüş ve Beyaz ve Siyah olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunuyor. Bunların her biri çeşitli ekipman seçenekleriyle, bir veya iki lensle birlikte sunuluyor. 1 NIKKOR 10-30mm f/3.5-5.6 PD-Zoom lensli paketin fiyatı yaklaşık 500 dolar olarak belirlenirken bu lense ek olarak 1 NIKKOR VR 30-110mm f/3.8-5.6 lensin de eklendiği paket 750 dolara alıcı bulacak. 1 NIKKOR 10-100mm f/4-5.6 lensli paketin fiyatı 1050 dolar olarak açıklanırken bu paket sadece Gümüş-Siyah ve Gümüş-Beyaz seçenekleriyle satılacak. Kameranın piyasaya ne zaman çıkacağı henüz duyurulmadı.

image

About murat karaca

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir