Hareketli Yıldız Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

By on Şubat 25, 2013

Herkese Merhabalar;
Bu yazımda sizlere hareketli yıldız fotoğraflarının nasıl çekildiğini anlatmaya çalışacağım. Umarım yararlı bir yazı olur.Yıldız izi fotoğrafları dijital kameralar ile rahat çekebilirsiniz. Çalışmaları iki ayrı 5D Mk II ve Sony Alpha 350 ile yaptım. Her üç kamerada da 40dk kadar pozlamalarda bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Ancak sensorda ayni noktalardan sürekli akım geçmesinden dolayı noise problemi özellikle APS-C crop faktörlü sistemlerde biraz daha fazla oluyor. Bunun önüne geçmenin en güzel yolu tabii ki 50 veya 100 ISO film kullanmak ve renk sapmasını önlemek için pozitif film kullanmaktan geçiyor.

 

Yukarıda bulunan bu fotoğraf 5D Mk II de 30 dk pozlandı.

Dolayısı ile tam dairesel dönüşler istiyorsanız bütün gece pozlama yapmanız gerekir Ancak bunu hesaplarken şehirden ne kadar uzaklaştığınızı ve gök yüzündeki yapay ışık yansımalarından ne kadar kurtulduğunuzu iyi düşünmek gerekir. Bütün gece beklediğiniz bir karenin aşırı pozlanmış çıkması hiç de hoş olmaz.

Benim ortamdaki ışığı anlamak için genel olarak dijitalde kullandığım bir yöntemi size önerebilirim. Çünkü çok hafif ışık kaynakları bile uzun pozlamada etkin oluyor.

Makineyi çıkabilecek en yüksek ISO değerine getiriyorum ve 30sn ve 15sn pozluyorum. Bu durum yıldızlarda bir hareket oluşturmaz ancak genel olarak cevrede gözünüzün görmediği bir ışık kaynağı var ise tespit etmenizi sağlar.Aynı zamanda bundan sonrası matematiğe kalır.
Örneğin 15sn de çektiğiniz sonucu beğendiniz. Ayni tonları yakalamak için ISO dustukce sureyi ortantılı olarak arttırın. Örneğin12800 ISO da 15sn pozlama ayni diyafram derinliğinde 6400de 30 sn 100 ISO da 32 dk denk düşer.

Ortada görülebilir ve fotoğrafı etkileyecek bir ışık kaynağı yok ise o zaman süreyi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Mümkünse aysız ya da yarım aydan daha küçük ay ışıklarında çekim yapmanız ayrıca tavsiyemdir. Ay ışığı gök yüzünde hafif bir mavilik verdiği için tercih edilebilir.

Bu fotoğraf 04/07/2010 tarihinde saat 1.30 AM de çekildi. İmzada tipografik hatadan dolayı 3uncu ay yazıyor. Lütfen dikkate almayın. 20dk 100ISO f/4.5 pozlamadır. Ay durumu 29/08/2010 tarihine yakın aslında tam olarak 01/09/2010 ile aynı.

Size bir diğer tavsiyem FF sistemler için 35mm alti APS-C ler için24mm ve altı objektifler kullanmanızdır..

Bir diğer ufak taktik ise makinenizin askısını çıkartmanız olacaktır. Sallanan askı rüzgarda makinenizin de hafif sallanmasına sebep olabilir. Aynı sebebden ötürü kablo yerine uzaktan kumada da yerinde bir tercih olur.

Birde yanınıza fener alın önünüzdeki objeleri fener ile bir kaç saniye boyayarak değişik manzaralar elde etmeniz mümkün olacaktır. Yalnız fener seçimini spot fener olarak seçmeniz mümkün ise sarı tonlu bir fener seçin ve feneri tek bir noktada tutmak yerine ışık ile boyayacağınız yüzeyi sistematik bir şekilde tarayın.

Gün batımı sırasında uzun pozlama yapabilmeniz için ışığın gücünü azaltacak ND filtreler kullanmalısınız.

Yıldız izi fotoğrafları ise daha farklı bir tekniktir. Şehir içerisinden çekilmesi, şehir ışıklarının yıldızlarını gölgelediği için pek mümkün değildir. Zaman zaman ND Grade filtrelerle çekilebiliyor ama gene de en sağlıklısı şehirden uzak bir yerde kumanda ve tripod yardımı ile geniş açı lens kullanarak yapmaktır.

Uzun pozlamanın sensöre etkisi;
Eski sensörlerde zaman zaman ölü piksele neden olduğunu duydum fakat hiç başıma gelmedi. Yeni sensörler zaten video da çekebilidği içinuzun pozlamanın bir zararı yok. Sonuçta video çektiğiniz her saniye pozlama devam ediyor.

Birde gece çekimlerinde olmaz ise olmaz kahve, çay, su gibi sıvı içecekleri ve mide kazıntısına yanınız yiyecek bir şeyler almayı unutmayın.

Aydın Tuna Palabıyıkoğlu’nun CanonTurk Forumlarındaki yazılarından derlenmiştir.

About murat karaca

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir