AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G

By on Ocak 29, 2014

Amsterdam, Hollanda, 7 Ocak 2014 Nikon bugün sokak fotoğrafçılığını sevenlerin bekledikleri FX biçimli ana objektifi duyuruyor—AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G.

Yüksek megapikselli D-SLR’ler için tasarlanan daha hızlı maksimum diyafram açıklığı ve optikleriyle, Nikon’un yeni 35 mm’lik objektifi şaşırtıcı berraklık ve kontrastta zorlu kareleri yakalıyor. Sokak fotoğrafçılığının yanı sıra çevre portreleme, manzara ve şehir görünümleri için ideal olan bu orta geniş açılı objektif, öznelerin kadraja alınmasında zamanın ötesinde bir yaklaşıma izin verir ve özne yakınlığından ödün vermeden arka plan ortamını yakalayabilir. Profesyonel muadilinden daha hafif, daha kompakt ve daha ekonomik olan NIKKOR 35mm f/1.8G, klasik bir 35 mm odak uzaklığı ile çalışmak isteyen meraklı fotoğrafçılar arasında en hızlı favori olmaya hazırlanıyor.

Nikon Europe, Objektifler, Aksesuarlar ve Yazılım Ürün Yöneticisi Zurab Kiknadze şunları ifade ediyor: “35 mm odak uzaklığı, fotoğrafçılığın ilk günlerinden beri sayısız sokak, belgesel ve röportaj fotoğrafçılarının kalbinde özel bir yer edinmişti. Nikon’un profesyonel 35mm f/1.4’e yaptığı en son güncellemeden sonra aynısını tutkulu fotoğrafçılar için yapmak istedik. Yüksek çözünürlüklü D-SLR’lerin modern çağı için yapılan optik tasarımı büyük oranda geliştirdik ve daha hızlı bir f/1.8 diyafram açıklığına sahip yeni objektifle donattık ve hepsini daha çok insanın neden 35 mm odak uzaklığının fotoğrafçılıktaki klasik yerini hakkıyla nasıl aldığını keşfetmesini sağlamak üzere bütçelere uygun bir fiyatta sunduk.”
Klasik estetik, klasik odak uzaklığı

Yeni NIKKOR 35mm f/1.8, yoğun caddelerden konuma dayalı portrelere, gündüz manzaralarından gece şehir manzaralarına kadar herhangi bir ortamı veya özneyi mükemmel biçimde yakalar. Resimleri kadraja alma tarzından dolayı 35 mm odak uzaklığı her zaman fotoğrafçılıkta temel bir unsur olmuştur. Sokakların ritmini ve enerjisini yakalamak isteyen fotoğrafçılar için orta genişlikteki görüş alanı, gözleyeni eylemin doğrudan ortasına koyan duygusal olarak etkileyici bir perspektif yaratır. Özne ve ortamları arasında bir ilişkiyi ortaya çıkarmak isteyen portre fotoğrafçıları yakın mesafeden çekim yapabilir ve bazı konsept arka planları da kadraja dâhil edebilirler. Hızlı, çok yönlü ve son derece taşınabilir, üstün optik tasarıma ve hafif ağırlığa sahip bu yeni NIKKOR, onsuz evden ayrılmak istememenizi sağlayacak.
Hızlı ve hassas

Hızlı bir f/1.8 diyafram açıklığı ile bu objektif belirgin özne/arka plan ayrımı için alan derinliği üzerinde istisnai bir kontrol sunuyor. Hızlı bir NIKKOR ana objektifinden beklenen şekilde, dönüştürme yeteneklerine özel bir özen gösterilmiştir: Bokeh, yuvarlak diyafram açıklığı ve netleme noktasından arka plana olan görüntü bulanıklığının hassas kademelendirmesi sayesinde dairesel ve mükemmel biçimde pürüzsüzdür. Büyük maksimum diyafram açıklığının avantajları, ayrıca daha hızlı deklanşör hızlarıyla çekim yapma esnekliği, düşük ışıkta berrak sonuçlar elde etme ve daha hassas kompozisyonlar için daha parlak bir vizör görüntüsünün keyfini çıkarma anlamına da gelir.
Bilinen NIKKOR kalitesi

Bugünün yüksek çözünürlüklü sensörlerini taşımak için yapılan yeni NIKKOR 35mm f/1.8 çerçeve genelinde şaşırtıcı bir netlik ve kontrast ortaya koyar. Aynı gamdaki objektifi (profesyonel NIKKOR 35mm f/1.4) ödünç alan optik tasarımı nedeniyle, noktasal ışık kaynakları, çarpıcı gece manzaralarına imkân tanıyan bir faktör olan minimum sagittal koma parlaması ile çoğaltılır. Optik yapı, 8 grup halinde 11 elemandan oluşur ve kromatik ışık sapmalarını en aza indirgemek ve keskin, kontrast zengini sonuçları sağlamak amacıyla yuvarlak bir objektif elemanı ve bir ED camı elemanını kullanır. Otomatik netleme, Nikon’un SWM’si (Sessiz Dalga Motoru) sayesinde akıcı, alçak sesli ve hızlıdır, minimum netleme mesafesi 0,25 m’dir.
Gezdirilecek kadar hafif

Hafif, kompakt ve bütçeye uygun olan NIKKOR 35mm f/1.8, ayrıntılarla uğraşan her fotoğrafçının çantasında bir yeri hak ediyor. Taşınacak daha az ağırlık ve daha hızlı çekimle, bu taşınabilir objektif günü bitirme ile bir şeylerle karşılaşılabilecek birkaç sokağı daha keşfetme arasındaki farkı yaratabilir. Nikon FX biçimli kameralar için en iyi hale getirilen NIKKOR 35mm f/1.8 ayrıca şaşırtıcı renk ve kontrastta klasik görüntüleri yakalamak isteyen Nikon DX biçimini kullanan fotoğrafçılar için de harika bir seçenektir.

AF-S NIKKOR 35mm f/1.8G, CL-0915 Esnek Objektif Çantası ve HB-70 Objektif Kapağı ile birlikte geliyor.

About murat karaca

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir